امام کاظم علیه السلام

زندگی نامه حضرت موسی بن جعفر الکاظم علیه السلام

0

امام کاظم علیه السلام فایل Pdf

پیش گفتار
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحیمِ،
…وَ سٰارِعُوا إِلىٰ مَغْفِرَهٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَ جَنَّهٍ عَرْضُهٰا السَّمٰاوٰاتُ وَ الْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقینَ*، الَّذینَ ینْفِقُونَ فِی السَّرّٰاءِ وَ الضَّرّٰاءِ وَ الْکٰاظِمینَ الْغَیظَ وَ الْعٰافینَ عَنِ النّٰاسِ وَ اللّٰهُ یحِبُّ الْمُحْسِنینَ .
و برای نیل به آمرزشی از پروردگار خود و بهشتی که پهنایش به قدر آسمان¬ها و زمین است و برای پرهیزگاران آماده شده است، بشتابید. همان کسانی که در فراخی و تنگدستی انفاق می¬کنند و خشم خود را فرو می¬برند و از مردم درمی¬گذرند و خداوند نیکوکاران را دوست دارد.
نگاشتن احادیث و نقل روایات و بیان کلمات معصومین  از جمله ریسمان‏های مستحکم الهی است که در کنار قرآن کریم، بهره برداری از وحی الهی و فهم آن است که انسان را با حقیقت بندگی حضرت حق جلّ و علا آشنا می‏نماید.
تحلیل‌های فردی و برداشت‏های سلیقه ای از دین بدون عترت ، نه تنها ما را به حقّ نمی‏رساند بلکه باعث تحیّر و سرگردانی مردم در فهم و شناخت گشته و آنها را در رسیدن به مسیر حیات بخش سعادت، نا امید و بی اعتماد نموده و سبب دین گریزی در جامعه می‏گردد.
آشنایی با قرآن و عترت، تنها راه کامیابی بشر از حیات انسانی است که جز با همراهی عالمانی دین شناس و ربّانی میسّر نمی‏گردد زیرا عالم ربّانی است که تربیت و علم او از قرآن کریم و عترت حضرت رسول اکرم می‌باشد و بس.
از این رو، اهتمام به شناخت قرآن مجید به وسیله‌ی پیامبر مکرّم اسلام و اهل بیت مطهّر آن حضرت که مخاطبین و دریافت کنندگان وحی الهی هستند، باید وجهه همّت قرار گیرد زیرا که قرآن کریم تزکیّه و تعلیم کتاب و حکمت را رسالت پیامبر اعظم بیان می‏فرماید: وَیزَکِّیهِمْ وَیعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ وَإِنْ کَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُبِینٍ.
بهره مندی از تزکیه و علم کتاب و حکمت به وسیله رسول الهی و عترت محترم او امکان پذیر است و این نیاز مهم و اساسی انسانیت توسط امام هر زمان و پیشوای الهی ربّانی هر قومی، انجام می‏پذیرد.
إِنَّمَا أَنْتَ مُنْذِرٌ وَلِکُلِّ قَوْمٍ هَادٍ (همانا تو ای پیامبر ما، هشدار دهنده امّت از خطرات هستی و برای هر مردمانی و قومی، هدایت کننده به سوی خوبیها و سعادت قرار داده شده است.
در جای دیگر این هادی به سعادت را امام بیان فرموده: وَکُلَّ شَیءٍ أَحْصَینَاهُ فِی إِمَامٍ مُبِینٍ (همه امور را در امام آشکار و روشن، جمع آوری نموده وقراردادیم. )
شناخت امام و حجّت حضرت حق جلّ و علا سرچشمه همه برکات و مایه‌ی رستگاری و دوری از گمراهی و پرهیز از هلاکت خواهد بود.
«اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی‏ » (بار الها حجّت خودت را به من بشناسان که هر آیینه اگر حجّت خود را به من نشناسانی، من از دین خود گمراه می‌شوم).
امام هفتم حضرت ابی الحسن موسی بن جعفر الکاظم جایگاه رفیعش برای ما دست نیافتنی است امّا مطالعه و بررّسی امور مختلف زندگینورانی آن حضرت، برای جویندگان سعادت و تشنگان هدایت، از ضروری ترین نیازهای بشریّت است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و این علم و آگاهی نسبت به امام از زمینه‏های اساسی کمال انسانی است.
امید آنکه در این کتاب هرچند مختصر بتوانیم گوشه‌ای از سپهر بی انتهای حضرتش را به چشم و دیدگان محبّین و موالیان آل اللّه به وسیله آیات و روایات ارزشمند عترت برسانیم. «وَمَا تَوْفِیقِی إِلَّا بِاللَّهِ عَلَیهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیهِ أُنِیبُ »

الصَّلٰاهِ عَلیٰ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ عَلَیهِ السَّلٰامُ:
اللّٰهُمَ‏ صَلِ‏ عَلَىٰ‏ الْأَمِینِ‏ الْمُؤْتَمَنِ‏ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ الْبَرِّ الْوَفِی الطّٰاهِرِ الزَّکِی النُّورِ الْمُبِینِ الْمُجْتَهِدِ الْمُحْتَسِبِ الصّٰابِرِ عَلَىٰ الْأَذَى فِیکَ، اللّٰهُمَّ وَ کَمٰا بَلَّغَ عَنْ آبٰائِهِ مَا اسْتَوْدَعَ مِنْ أَمْرِکَ وَ نَهْیکَ وَ حَمَلَ عَلَىٰ الْمَحَجَّهِ وَ کٰابَدَ أَهْلَ الْعِزَّهِ وَ الشِّدَّهِ فِیمٰا کٰانَ یلْقَى مِنْ جُهّٰالٍ قَوْمِهِ رَبِّ فَصَلِّ عَلَیهِ أَفْضَلَ وَ أَکْمَلَ مٰا صَلَّیتَ عَلَىٰ أَحَدٍ مِمَّنْ‏ أَطٰاعَکَ وَ نَصَحَ لِعِبٰادِکَ إِنَّکَ غَفُورٌ رَحِیمُ‏‏.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.